2024. május 18. | szombat | Erik, Alexandra nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 

Mi a kontaktor? Mit érdemes tudni róla?

A moduláris kontaktoroknak a másik neve a mágneskapcsolók. Egyesek így, mások úgy ismerik, azonban nem mindenki tudja, hogy mik ezek, és mire is használhatóak pontosan. Ezeket nagyobb teljesítményű fogyasztók kapcsolásához használják. Sokban hasonlítanak a relékhez, a kontaktorokat viszont úgy tervezték meg, hogy a nagyobb áramot is elbírják.

Ez sokszor nagy előnynek bizonyulhat, ha esetleg teljesítményt kellene növelni. Amennyiben ezekre az eszközökre feszültséget adunk, akkor a mozgó töltések hatására a tekercsnél mágneses mező keletkezik, amely behúzza az érintkezőket. Ebben a cikkben arról mesélünk, hogy mik azok a kontaktorok, illetve eláruljuk róluk a legfontosabb információkat. 

Mi az a kontaktor?

Az Elektrikstore.hu prémium kontaktor készülékei pontosan olyanok, mint bármely más változat. Ezeket a villanyszerelési eszközöket a hagyományos relékkel szemben úgy tervezték, hogy akár nagyáramú fogyasztókat is csatlakoztatni lehessen rájuk. A relékkel ellentétben ezek ugyanis jóval nagyobb terhelést bírnak el, viszont alapállásban vannak nyílt és zárt érintkezői, amivel azért nem árt tisztában lenni. 

Olyan modelleket, amiket úgy alkottak meg, hogy azok 15A vagy kW kapcsolására is képesek legyenek, azokat bizony kontaktoroknak nevezzük. Ezeket a kellékek a legtöbb esetben csak alapállásban nyitott érintkezővel szerelik fel a gyártók. 

Abban az esetben, amikor a mágneskapcsolók tekercsén áthalad az áram, egy olyan mágneses mező keletkezik, amely képes elmozdítani az eszköz vasmagját. Ezáltal több áram felvételre képes, de csak addig, amíg az említett vasmagok nem érnek el a belső részbe. Ennek köszönhetően nem nő meg az induktanciájuk.

Hogyan épül fel egy kontaktor?

A kontaktor egy mozdulatlan magból, egy szigetelőlapból, valamint tekercsből, mozdulatlan és mozgó érzékelőből, illetve egy mozgó elektromágneses zárból tevődik össze. Emellé tartoznak még zárt és megszakított érintkezők, amelyek a kisegítő áramkörbe lettek elhelyezve. A mágneskapcsolókhoz tartoznak még a rugók is, nem beszélve az elektromos ív kioltására alkalmas cellákról. 

Fő résznek az érintkező számít, ez biztosítja az áram átfolyását az eszközön. Az érintkező lehet fő-, illetve segédérintkező, amik csak a rugókkal működnek megfelelően. Az érintkezők és az elektromágnesek a burkolathoz tartoznak. 

Hozzá kell tenni, hogy a nyitott szerkezetű kiviteleket célszerű tokban elhelyezni, amely védi a mágneskapcsolót a különféle időjárási körülményektől. Így nem okozhat kárt a villamosságban az eső, a hó, de még egy nagyobb vihar sem.

A kontaktorok típusai

A moduláris kontaktorok egyik népszerű fajtája a Schneider Electric 16 A modellje. Ezt egyetlen záró érintkezővel látták el. Egy 12V-os modellről beszélünk, de létezik belőle 24, valamint 48 V-os változat egyaránt. Akadnak olyan kontaktorok, amelyeket a gyártó 2 záró érintkezővel látott el, így tényleg minden területre találhatunk megfelelő villanyszerelési eszközt. 

 

[2023.02.20.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
SÜRGŐS HITELEK koncertjegy [2024.05.17.]
SÜRGŐS HITELEK zenész » vonós [2024.05.16.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

A bíbor legmélyebb árnyalata - Glenn Hughes (nap)szemüvegén át
Április utolsó napja idén...

Lara Fabian ismét elvarázsolta Budapestet - képek
Lara Fabian, a világhírű énekesnő...

Megnéztük a The Show - a Tribute to ABBA műsorát - képekkel
Mefisztóland a Katonában
Gunson innen, Gunson túl
Megnéztük a Honeybeast koncertjét a Budapest Parkban - képekkel
Az elveszett fejedelmek visszatértek a Barba Negrába  - ilyen volt a Lord of the Lost koncert
beszámolók még